Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/seo/public_html/gofr.eu/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349

Warning: mkdir(): Disk quota exceeded in /home/seo/public_html/gofr.eu/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 504
Oryginalne życzenia przy łamaniu się opłatkiem

Życzenia na wigilię

Wigilia – to właśnie w ten jedyny dzień w roku łamiemy się opłatkiem i składamy sobie wzajemnie życzenia. W tym miejscu dla niektórych pojawia się problem. Nie mają bowiem pomysłu na ich treść. Oklepane: „Wesołych Świąt Bożego Narodzenie“ jest już po prostu nudne. Co więc powiedzieć?

Przede wszystkim należy dostosować treść życzeń do osoby, której chcemy je złożyć. Oczywiste jest, że inne słowa skierujemy do członka rodziny, a zupełnie inne do kogoś z kręgu naszych znajomych. Istotny jest również wiek adresata. Zupełnie bowiem inaczej  zwrócimy się do osoby młodszej bądź rówieśnika niż do kogoś starszego od siebie.

Jaka zatem może być treść składanych przez nas życzeń? Wigilia jest dniem, który rozpoczyna Święta Bożego Narodzenia. Nie można więc zapominać o jej symbolicznym wymiarze. Jest to pamiątka dnia poprzedzającego noc, podczas której narodził się Jezus Chrystus. Wigilijny wieczór nie zdarza się co dzień. Dlatego jest okazją do złożenia życzeń na cały nadchodzący rok. W reguły wigilijną kolację spożywamy w gronie najbliższych osób, dlatego życzenia składane w czasie łamania się opłatkiem będą z pewnością bardzo osobiste. Wyjątkiem będzie wigilia w pracy bądź w szkole. Wtedy życzenia siłą rzeczy będą bardziej oficjalne.

Wigilijne życzenia nie muszą być bardzo wymyślne. Najważniejsze aby wypływały z naszego wnętrza. Lepiej powiedzieć kilka słów od serca, niż wyrecytować najdłuższe gotowe życzenia bez żadnego uczucia. Wypowiedziane przez nas słowa powinny być przede szczere, ale nie można zapominać o tym, aby były również taktowne. Trzeba przemyśleć co chcemy powiedzieć konkretnej osobie, aby ktoś nie poczuł się dotknięty naszymi życzeniami. Czasami lepiej ugryźć się w język jeśli podejrzewamy, że wypowiedziane przez nas słowa mogą sprawić przykrość drugiej osobie.

Można również pójść w całkiem odmiennym kierunku i powiedzieć życzenia w innym języku niż polski. Choćby były najkrótsze to i tak będą o wiele ciekawsze niż nawet najdłuższe w rodzimym języku. Może warto poświęcić trochę czasu na nauczenie się dosłownie kilku słów np. po włosku lub w jidysz?